ODNOWA WSI DOLNOŚLĄSKIEJ


Wieś Naratów przystąpiła do Programu Odnowa Wsi Dolnośląskiej

Odnowa wsi jako metoda rozwoju obszarów wiejskich jest obecna w Polsce już od 1997r. Zapoczątkowana w województwie opolskim jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych. Jest jednocześnie pierwszym programem, który na sołeckim poziomie zastosował metodę długoterminowego planowania strategicznego.
Odnowa ma na celu aktywację społeczności lokalnych do pracy na rzecz rozwoju swoich miejscowości oraz przy wsparciu gminy do poprawy jakości życia na wsi.
Uruchomienie regionalnego programu odnowy wsi w województwie dolnośląskim w roku 2009 wychodzi naprzeciw zagrożeniom przed jakimi stanie współczesna wieś w najbliższych latach. Związane jest to ze zmianami jakie zaistnieją we wsiach w związku z utratą przez sołectwo charakteru typowo rolniczego. Duży wpływ będzie tu miała polityka UE skierowana na obszary wiejskie. Wg niektórych źródeł w ciągu kilkunastu lat członkostwa w UE zlikwidowanych może zostać od 30 do 60% niskotowarowych gospodarstw rolnych.
Odnowa wsi – to metoda rozwoju obszarów wiejskich, która odnosi się do pełnego spektrum potrzeb człowieka oraz jego problemów wynikających z zamieszkiwania na obszarach wiejskich. Jest przez nią samą wybrana i skutecznie ją integruje i aktywizuje.
Samorząd Gminy Niechlów w drodze uchwały podjął decyzję o przystąpieniu do Programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej. 4 najbardziej aktywne miejscowości – Siciny, Naratów, Wroniniec, Żuchlów w drodze uchwały podjęły decyzję o utworzeniu Grup Liderskich i przystąpienia do programu.
W miesiącu listopadzie przystąpiono do opracowania Sołeckich Strategii Rozwoju.
W dniu 13.11.2010 miała miejsce wizja wsi przeprowadzona przez moderatorów i grupy liderskie. Przybyli moderatorzy pomagały grupom liderskim sprecyzować zasoby wsi które naniesiono wspólnie na arkusze analizy zasobów.
W dniach 18 i 19.11.2010r. pracowaliśmy w formie warsztatowej nad dokumentami które będą kluczowe do opracowanie Strategii Rozwoju Sołectwa poszczególnych wsi. W opracowaniu dokumentu pomagają Moderatorzy Urzędu Marszałkowskiego przeprowadzający wizję wsi oraz warsztaty dla grup liderskich.
zobacz statystyki odwiedzin strony

Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.
Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam
lub śledzenia użytkownika.